Garaško jezero
Šumadija je srce Srbije i sasvim sigurno njen najlepši deo. Planine, jezera, reke i šume, sve odiše lepotom. U ovom delu, na obodima Bukulje, a samo desetak kilometara od Aranđelovca, leži prekrasno jezero, ribolovački raj – Garaško jezero ili jezero Garaši. Prvobitno nastalo kao neophodno za vodosnabdevanje grada, pregrađivanjem reke Bukulje i njenih par pritoka, sastoji se iz tri kraka – Lekići, Milićevići i Vrbe. Zanimljiva činjenica je da su ovi kraci dobili svoja imena po zaseocima sela koja su prilikom nastanka jezera potopljena.

Garaško jezero karakteristike
Jezero je smešteno na 400 metara nadmorske visine, a njegova površina zavisi od vodostaja i vremenskih prilika i često varira ali generalno gledano ono se prostire na površini od oko 60 hektara. Dubina jezera nije nešto značajna i po statistici, njegov najdublji deo je oko dvadeset metara. Obala je sasvim različita sa suprotnih strana, dok je jedna obala više nego pristupačna i laka za prilaz, druga je sasvim strma i teško pristupačna. Dno je tvrdo i sastavljeno od ilovače, sa blagim kanjonima duž nekadašnjih rečnih tokova.
Garaško jezero ribolov
I zbog broja ribnih vrsta, ali i zbog rekorda koji su ovde obarani, jezero ima puno potencijala za sportski ribolov. Riblji svet je raznolik pa su od bele ribe prisutni klen, crvenperka, bodorka, krupatica, babuška a od plemenite šaran, smuđ, som, amur a štuka drži nezvanični državni rekord sa najvećim primerkom od 19,6 kg.
Takođe se u ovim vodama nalaze i velike populacije sunčanica i cverglana, koji predstavljaju velike napasnike za ribolovce. Od vrste koja se peca zavise i načini ribolova, a najkarakterističniji je dubinski sistem, zbog toga što je na ovom jezeru dominantan lov na šarana. Ribolovci kao mamac najčešće koriste boili kuglice i stari kuvani kukuruz.
Vrlo često se dešava da se na dubinski sistem lova na šarana uhvate i neki krupniji primerci babuške, mada se za lov na ovu vrstu ribe, kao i na klena uglavnom koriste sistemi na plovak. Čekanjem se takođe love i grabljivice, iako varalica poslednjih godina polako preuzima primat nad ovim sistemom. Jedan od glavnih problema pecaroša koji love na varalicu predstavlja zabrana upotrebe čamaca, zbog čega samo najveštiji i najiskusniji imaju šansu da im lov bude uspešan.
Kako su svi domaći ribolovci ujedno i čuvari, čuvarska služba na ovom jezeru nije brojna, shodno tome, slučajevi krađe nisu zabeleženi do sada. Dozvoljeni ulov ne sme preći 5kg, ukoliko se ne radi o šaranu, čiji je dozvoljeni ulov do 10kg. Smuđ i štuka su ograničeni na 5kg i svi primerci koji prelaze ove težine moraju se vratiti natrag.
Garaško jezero smeštaj
Pored ovog jezera prolazi put Aranđelovac- Belanovica – Ljig, sto ga ipak čini pristupačnim za posetioce. Zbog činjenice da predstavlja jedno od omiljenih izletišta građana Aranđelovca, na samoj obali jezera se nalazi i bazen. U sklopu samog bazena postoje i sportski tereni za mali fudbal, odbojku na pesku i ugostiteljski objekat.
Ako ste se pitali gde naći smeštaj na Garaškom jezeru, nudimo vam dva predloga.
Garaške breze - smeštaj na Garaškom jezeru


Etno selo Garaške breze se nalazi se na 450m nadmorske visine oko 2km od Garaškog jezera. Kućice oko kojih se nalaze četinari i breze su nešto što karakteriše sliku ovog sela. Divan ambijent i domaća hrana, koja se sprema na drvima, tokom cele godine, privlače veliki broj turista. Tradicionalna šumadijska trpeza je nešto po čemu je etno selo poznato, a među zaštitnim znacima Garaških breza su piletina pečena sa krompirom i pečenje ispod sača. Ako se krene putem koji vodi do jezera, nailazi se i na seosku crkvu Svetog Ilije.
Smeštaj Helona -Bukulja, Aranđelovac


Objekat HELONA je smešten na oko 5 km od Akva-parka Izvor i nudi vrt, balkon i pogled na planinu. Klimatizovana vikendica sadrži 1 spavaću sobu, kuhinju sa trpezarijom i 1 kupatilo sa tušem. Dostupan je flat-screen TV. Gostima ove vikendice na raspolaganju je terasa. Najbliži aerodrom je Aerodrom Beograd Nikola Tesla, udaljen 60 km od objekta.

Najbolja mesta za pecanje u Srbiji
Najbolja mesta za pecanje u Srbiji Srbija je zemlja sa bogatom prirodnom baštinom i obiljem reka, jezera i ribnjaka. Zbog toga je i ribolov u

Riba Jez
Riba jez Riba jez je izuzetnog ukusa, a u narodu je još poznata i kao broder, brodfiš, jazvenac, udovica, jaz.. Naseljava uglavnom nizijske reke i

Stolice za pecanje
Stolice za pecanje Ako ste relativno novi u ribolovu, možda ćete početi da razmišljate o kupovini nečeg udobnijeg od stare stolice za kampovanje da biste

DAM mašinice i turbulentna istorija kompanije
DAM mašinice Sa skoro 150 godina istorije, zaista ne bi trebalo da bude iznenađenje što je DAM uspeo da postigne takva dostignuća i da je

Mušičarenje – 4 koraka i dve tehnike do savršenog bacanja mušice
Mušičarenje Lov mušicom bez plovka – mušičarenje ili ribolov mušicom je najlepši, najsportskiji ali i najkomplikovaniji način ribolova, koji iziskuje uporne vežbe dok se ovlada

Klen – riba šaranskog roda
Klen Klen je česta riba naših voda, pa mu treba posvetiti nešto veću pažnju i poseban članak. Spada u ribe šaranskog roda i aktivan je