Kako očistiti mašinicu za pecanje
Niko ne voli prljavu opremu jer to neminovno vremenom znači kupovina nove. Rastavljanje mašinice da bi se očistilo može biti zastrašujuće. Ovo je posebno tačno ako niste stručnjak kada je u pitanju ribolovna oprema. Ako se pitate kako očistiti mašinicu za pecanje, slede neki generalni saveti koji mogu biti od pomoći, a ako ne, pravac kod onog ko zna.

Osnove čišćenja opreme za pecanje
Ako želite da vaša oprema za pecanje bude dobro održavana i da traje, uradite temeljno čišćenje. Preporučujemo da štap čistite nakon svake upotrebe a mašinicu za pecanje nakon svakih 5 do 10 pecanja. To je samo ako se bavite slatkovodnim ribolovom. Ako idete u slanu vodu za pecanje, onda bi zaista trebalo da je čistite svaki put kada završite. Morski ribolov i slana voda i vazduh, kao što znate, izazivaju pustoš na metalnim delovima.
Šta je potrebno za čišćenje mašinice za pecanje
- Par šrafcigera.. Verovatno će vam trebati i neki mali odvijači, u zavisnosti od toga kako je vaša mašinica napravljena i sastavljena.
- Stara četkica za zube ili mala četkica za ribanje.
- Čačkalica za ulazak u još manja područja.
- Par pinceta koje će vam pomoći da ugrabite i izvučete sve sitne komadiće koji su zaglavljeni. Uverite se da imate pouzdan par pinceta. Kada uđete u unutrašnje delove vaše mašinice, postoje neki veoma delikatni delovi. Vaši prsti bi ih potencijalno mogli nenamerno oštetiti. Pinceta će vam omogućiti veću kontrolu.
- Ključ i pamučna krpa za brisanje, štapići za uši
- Sredstvo za čišćenje koje neće naškoditi mehanizmu, poput sredstva za čišćenje čamaca. Zašto čistač čamaca? Zato što je napravljen da se bori sa masnoćom, uljem, prljavštinom i stvarima poput riblje krvi. U suštini, sve što ćete imati na opremi za pecanje.
- Kutija za sortiranje delova
Dubinsko čišćenje ili potapanje mašinice
Neki ljudi preporučuju potapanje za proces čišćenja. Ideja je da promoviše dubinsko čišćenje. Nećemo to preporučiti ovde. Što više potpuno potapate svoju mašinicu za pecanje, veća je šansa da voda uđe u njen sistem. Čak i visokokvalitetna mašinica možda neće izdržati toliku količinu vlage a vremenom sasvim sigurno neće.
Extra savet za rastavljanje mašinice za pecanje

Zapisivanje delova koje skidate ili slikanje može biti od izuzetne pomoći ali ponekad se i u slikama iz telefona nećete snaći. Šta je bolje rešenje? Kupite lepljive beleške. To su papirići manjeg formata koji imaju lepljivu liniju na vrhu i služe za one beleške koje ostavljamo kao podsetnike na ekranima ili frižiderima. Kako koji deo skidate, stavljajte ga na jedan lepljivi papirić i napišite broj. Ovo će vam biti super vodič kada delove budete sklapali jer ćete ići obrnutim redom, a papir može da posluži da zapišete i napomenu ako je imate.
Čišćenje i podmazivanje delova mašinice
Kada rastavite mašinicu, možete koristiti četkicu za zube za čišćenje njenih delova. Koristite rastvor za čišćenje i izribajte unutrašnjost sklopa. Kada su veći delovi gotovi, možete nežno očistiti manje delove istom četkom. Koristite pamučnu čistu krpu i sve obrišite nakon toga. Odvojite trenutak da manje delove pridržite pincetom i pogledate dobro sa svake strane da biste bili sigurni da su svuda čisti. Morate podmazati delove pre nego što sve ponovo sastavite. Uverite se da imate odgovarajuće ulje ili mast ta tu namenu da biste sprečili koroziju. Pratite svoja numerisana uputstva da biste sve ponovo sastavili. Samo idite u suprotnom smeru u kom ste ga rastavili.
Oprez pri pecanju u slanoj vodi
Ako ste svoj dan proveli pecajući na moru morate biti posebno prezni, dejstvo slane vode će na kraju oštetiti bilo koju mašinicu. Ne dozvolite da se slana voda osuši na vazduhu. Najbolje je da uradite odgovarajuće čišćenje vaše opreme svaki put kada se vratite sa pecanja u slanoj vodi. Ako to nije opcija, morate je barem isprati. Ako ste iz nekog razloga u vremenskoj stisci i ne možete da obavite potpuno čišćenje, potrudite se da bar uklonite slanu vodu.

Najbolja mesta za pecanje u Srbiji
Najbolja mesta za pecanje u Srbiji Srbija je zemlja sa bogatom prirodnom baštinom i obiljem reka, jezera i ribnjaka. Zbog toga je i ribolov u

Riba Jez
Riba jez Riba jez je izuzetnog ukusa, a u narodu je još poznata i kao broder, brodfiš, jazvenac, udovica, jaz.. Naseljava uglavnom nizijske reke i

Stolice za pecanje
Stolice za pecanje Ako ste relativno novi u ribolovu, možda ćete početi da razmišljate o kupovini nečeg udobnijeg od stare stolice za kampovanje da biste

DAM mašinice i turbulentna istorija kompanije
DAM mašinice Sa skoro 150 godina istorije, zaista ne bi trebalo da bude iznenađenje što je DAM uspeo da postigne takva dostignuća i da je

Mušičarenje – 4 koraka i dve tehnike do savršenog bacanja mušice
Mušičarenje Lov mušicom bez plovka – mušičarenje ili ribolov mušicom je najlepši, najsportskiji ali i najkomplikovaniji način ribolova, koji iziskuje uporne vežbe dok se ovlada

Klen – riba šaranskog roda
Klen Klen je česta riba naših voda, pa mu treba posvetiti nešto veću pažnju i poseban članak. Spada u ribe šaranskog roda i aktivan je