Riba jez
Riba jez je izuzetnog ukusa, a u narodu je još poznata i kao broder, brodfiš, jazvenac, udovica, jaz.. Naseljava uglavnom nizijske reke i drži se mirnijih tokova. Pri niskim vodostajima naseljava i dubinske regione Dunava, Save i Tise.
Odrasla riba jez je prilično samostalna i usamljena, dok su manji primerci društveni. Preduzima migraciju ka pritokama da bi se mrestio u umerenoj struji na šljunku ili potopljenoj vegetaciji. Hrani se raznim vodenim i kopnenim životinjama i biljnim materijalom. Veće jedinke se hrane uglavnom onim manjim ribama.

Riba jez - karakteristike
Vretenastog je oblika i podseća na klena i crvenperku. Samim tim što podseća, ne znači da nema posebne karakteristike koje je izdvajaju od njih. Siguran znaka da ste naišli na ribu jez su zlatno-žute oči, sa karakterističnom crnom pegom u gornjem delu beonjače.
S proleća je srebrno bele boje, dok u jesen, njegova leđa dobiju tamniju boju. Mresti se u aprilu i maju, kada ženka položi na dno i do 130.000 jajašaca. U vreme mresta, telo poprima zlatnu nijansu pa riba jez deluje zaista atraktivno.
Ribolov jeza
Ribolov jeza možemo slobodno reći traje tokom čitave godine. Na proleće i u jesen ga treba tražiti mamcima koji leže na dnu – dubinski ribolov. A tokom leta, ribolov jeza se obavlja na plovak. Veći primerci u vodenim brzacima se uspešno love malim varalicama tipa meps.
Jez ima sve karakteristike sportske ribe, jer podjednako voli i prirodne a i veštačke mamce. Uspešno se hvata i na varalice i na mušice. Njegova borbenost ga takođe odlikuje kao sportsku ribu, riba jez se jako i žilavo otima, naročito na obali prilikom skidanja udice.
Preporuka je tokom leta da se lovi u periodu podneva uz uslov da je vreme toplo i nebo vedro. Dok traju velike vrućine, najbolje vreme za ribolov jeza je rano izjutra, od 5 do 7 časova, ili popodne oko 17 do 19h. Prihranjivanje kukuruznim brašnom, koncentratom za piliće i mamcima, poboljšavate svoje šanse ulova ove vrste ribe.

Jeza nikako ne treba loviti grubim priborom, poput debelog najlona, ogromnih udica i glomaznim plovcima. Najbolje je upotrebiti udice veličine od 10 do 14, konac prečnika 0,20 do 0,30 mm uz upotrebu laganog plovka.
Mamci za jeza: crvena glista, crvi, hlebni valjci, skakavci, mravlja jaja, sitnije varalice…
Gde se sve može naći riba jez
Evropa i Azija: sliv Baltika, Crnog, severnog Kaspijskog i Severnog mora, sliv Atlantskog okeana južno do Sene i slivovi donjeg dela Loare (Francuska). Ne postoji u Skandinaviji severno od 69°N. U Aziji, na istoku do sliva Lene i Aralskog basena. Uveden u Veliku Britaniju i severnu Italiju (Ref. 59043). Transportovan u nekoliko zemalja u Evropi i Sjedinjenim Državama radi ukrasa.
Izvor: Fishbase.de

Najbolja mesta za pecanje u Srbiji Srbija je zemlja sa bogatom prirodnom baštinom i obiljem reka, jezera i ribnjaka. Zbog toga je i ribolov u

Riba jez Riba jez je izuzetnog ukusa, a u narodu je još poznata i kao broder, brodfiš, jazvenac, udovica, jaz.. Naseljava uglavnom nizijske reke i

Stolice za pecanje Ako ste relativno novi u ribolovu, možda ćete početi da razmišljate o kupovini nečeg udobnijeg od stare stolice za kampovanje da biste

DAM mašinice Sa skoro 150 godina istorije, zaista ne bi trebalo da bude iznenađenje što je DAM uspeo da postigne takva dostignuća i da je

Mušičarenje Lov mušicom bez plovka – mušičarenje ili ribolov mušicom je najlepši, najsportskiji ali i najkomplikovaniji način ribolova, koji iziskuje uporne vežbe dok se ovlada

Klen Klen je česta riba naših voda, pa mu treba posvetiti nešto veću pažnju i poseban članak. Spada u ribe šaranskog roda i aktivan je