Udice za pecanje
Udice za pecanje služe da zakače ribu, kada riba zagrize ili proguta mamac. Sve udice se proizvode od metala i spadaju u napouzdaniji deo ribolovačkog pribora. Ima ih jako različitih vrsta, oblika, veličina i tipova.

Udice za pecanje - vrste i karakteristike
Pored toga što udicu svakako moramo prilagođavati nameni ribolova, vrsti ribe koju pecamo i štapu, ona mora biti izuzetno oštra i otporna na koroziju. Postoji mnogo vrsta udica za pecanje, ali sve one uglavnom poseduju iste delove. Poznavanje bitnih delova udice trebalo bi da vam pomogne da odredite tačan obrazac koji treba da koristite za svoj ulov.
Udice mogu biti sa alkom ili sa pločicom. manje udice obično imaju pločicu, mada je ovaj deo manje bitan ukoliko naučite tehniku vezivanja čvorova. Mogu biti sa jezičkom ili bez njega, kovane, žičane, jednokrake, dvokrake, trokrake i različitih boja. Udice mogu biti i sa povratnom kukicom na vrhu ili bez nje. Bez kukice koriste ribolovci koji svoj ulov vraćaju u vodu, čime se obezbeđuje da se riba što manje povređena vrati u svoje stanište.
Ako želite da samo vežbate pecanje i da ribu ne nosite kući nego pustite u prirodu, potreban vam je vrh udice koji ne nanosi veliku štetu ribi jer se lako probija i ne pravi tako ogromnu rupu u njenom telu. Ako ne želite da naškodite svom ulovu, i pecate samo iz hobija onda treba da znate i druge stvari.
Upotreba premalenih udica takođe može dovesti do toga da se ona ribi zakači za utrobu. To je kada riba nju proguta u potpunosti i smesti pravo u stomak i ovo gotovo uvek znači uginuće. Koju god veličinu udice ili uzorak da odaberu, pecaroši bi uvek trebalo da se postaraju da veličina udice bude odgovarajuća. Zato u sledećem delu govorimo o veličini udica.

Veličina udice za pecanje
Najvažnija karakteristika udice je njena veličina. Ako je udica prevelika, manja riba neće moći da je uvuče u usta. Osetićete da udara, ali će verovatno završiti samo sa udicom bez mamca. Ako je udica premala, veća riba bi je mogla u potpunosti progutati.
Veličina udice za pecanje je veoma važna, jer ćete gde god pogledate na internetu ili pitate nekoga, stalno nailaziti na informacije o veličini kojom treba pecati. Iz tog razloga, proizvođači na ambalažu udica stavljaju oznaku tipa udice i broj njihove veličine. Bilo koji proizvođač da je u pitanju, uvek ćete naići na ove oznake. Što se tiče veličine, one su obično sortirane po brojevima u rasponu od 26 do 1. Ono što je neobično za početnike, je da što udica ima veći broj, ona je manja, tako da nemojte da vas bune ti podaci.
Postoje i oznake za veličinu koje sadrže neki broj kroz nula, primer 1/0, 2/0 i tako dalje. Ako udice imaju ovu oznaku, znajte da su u pitanju velike udice.

Izbor udice vrši se na osnovu toga kolika je veličina ribe koju želite da upecate kao i vrste mamca koju ćete na nju i postaviti.
Kako vezati udice za pecanje
Postoji mnogo načina kako vezati udice i svaki ribolovac preferira sebi svojstven stil vezivanja. A ako pitate pa skoro svakog od njih da vam pokaže kako se veže udica, budite sigurni da će vam ovo vezivanje biti prvo pokazano. Ono je najpopularnije i zgodno za početnike jer ga je relativno lako naučiti. U nastavku pogledajte najpopularniji video na ovu temu.
Oštrenje udice za pecanje
Imati oštru udicu je od vitalnog značaja iz dva razloga: pomaže vam da izbegnete gubitak ulova i omogućava vam da izbegnete nanošenje prevelike štete ustima ribe koju hvatate. Svoje udice za pecanje možete održavati oštrim tako što ćete ih naoštriti pomoću kamena ili turpije ili specijalnog pribora za oštrenje. Neke udice su oštre prilikom kupovine, dok je za druge možda potrebno malo brušenja, pa ne zaboravite da proverite svoje udice pre nego što ih upotrebite.
Ne postoji ništa bolje nego provesti dan na vodi pecajući. A iskustvo se može poboljšati samo kada imate sve što vam je potrebno za zabavan ali i uspešan ribolov. Posedovanje svih pravih mamaca i pribora za pecanje je od suštinskog značaja da biste maksimalno iskoristili svoje vreme na vodi. Udice za pecanje su jedan od najvažnijih delova pribora za pecanje nakon samog štapa.

Najbolja mesta za pecanje u Srbiji Srbija je zemlja sa bogatom prirodnom baštinom i obiljem reka, jezera i ribnjaka. Zbog toga je i ribolov u

Riba jez Riba jez je izuzetnog ukusa, a u narodu je još poznata i kao broder, brodfiš, jazvenac, udovica, jaz.. Naseljava uglavnom nizijske reke i

Stolice za pecanje Ako ste relativno novi u ribolovu, možda ćete početi da razmišljate o kupovini nečeg udobnijeg od stare stolice za kampovanje da biste

DAM mašinice Sa skoro 150 godina istorije, zaista ne bi trebalo da bude iznenađenje što je DAM uspeo da postigne takva dostignuća i da je

Mušičarenje Lov mušicom bez plovka – mušičarenje ili ribolov mušicom je najlepši, najsportskiji ali i najkomplikovaniji način ribolova, koji iziskuje uporne vežbe dok se ovlada

Klen Klen je česta riba naših voda, pa mu treba posvetiti nešto veću pažnju i poseban članak. Spada u ribe šaranskog roda i aktivan je